Find Ud Af Dit Antal Engel
Nix mistanke om, at god, hjemmelavet ogsund madleveres med en ublu pris. Vi fandt præcis det modsatte, faktisk. Hvis vi bretter ærmerne op og laver hjemmelavet pasta, småkager eller næsten enhver anden mad, koster det meget mindre end at købe de færdige versioner. For ikke at nævne stoltheden ved at lægge et måltid fra bunden på bordet!
Morgenmad
1. Granola barer
$ 0,48 hver for hjemmelavet | $ 0,72 for Kashi-mærketHvem elsker ikke en sprød, sej grab-and-go-snack? Men der er ingen grund til at afskalke de store penge eller overlade vores helbred til uudtalelige ingredienser. Havre, nødder, bær og honning spiller en stjerne i denne opskrift og reducerer omkostningerne betydeligt. (Se også Greatist & rsquo; sFrugt- og nøddestangopskrift.)
2. Granola / morgenmadsprodukter
$ 0,37 pr. 1/2 kop hjemmelavet |$ 1,50 for Bear Naked-mærketSpring over de kasserede ting, og gå i stedet for DIY. Disse hjemmelavede klideflag konkurrerer med de købte ting i ernæringogsmag. Tilsæt en lille håndfuld tørret frugt og ristede nødder for ekstra knas og smag.
3. Pandekager
$ 0,13 pr. Pandekage hjemmelavet |$ 0,33 for tante Jemima-mærketLæg Bisquick ned! Piskning af pandekager derhjemme er en mulighed for at tilføje fuldkornsmel og rosiner til fiber og lidt sødme uden sukkeroverbelastning. Plus, den ekstra fiber hjælper os føler dig mæt og forbedrer fordøjelsen .
4. Vafler
$ 0,85 pr hjemmelavet Belgisk stil|$ 1,00 for to frosne Kashi-mærkerLeggo min Eggo! Spring over de raffinerede korn og den høje pris på klassiske brødristervafler, og lav en sundere version i stedet. Vi elsker håndlavede fuldkornsvafler. Ekstra point til brug af frisk skåret frugt i stedet for majssirup tunge tante Jemima & rsquo; s!
5. Havregryn
$ 0,25 for hjemmelavet |$ 0,28 pr. Pakke Quaker Oats-mærkeSkift den pakke med øjeblikkelig havre, og vælgklassiske helvalsede havrei stedet. For at spare tid skal du piske et stort parti i starten af ugen og top medfrugt og krydderierfor variation.
Snacks
6. Hummus
$ 0,21 pr. 2 spsk servering hjemmelavet |$ 0,40 for Sabra-mærket Dangerfoodeller ej, denne dukkert er lækker. Og når vi holder os tilbage til en to-spiseske, koster det mindre end en fjerdedel. Plus, instruktionerne er enkle: bare bland! Der kræves ikke mere $ 6 hummus kar.
7. Bløde oste
$ 0,63 pr. 1/4 kop hjemmelavet ( paneer eller ricotta ost )|$ 1,25 for specialmærkeIngen grund til at være en professionel kok for at fremstille ost. Paneer og ricotta er latterligt lette at lave derhjemme, og de vil altid være friskere end butikskøbte sorter.
8. Guacamole
$ 0,75 pr. 1/4 kop hjemmelavet |$ 1,00 for Sabra-mærketGuacamole er en let og komfurfri snack at piske op. At gøre det derhjemme øger ikke kun friskheden (og smagen), men gør det også lettere at kontrollere salt og varmen. Par med hjemmelavede tortillachips for endnu mere sunde point.
9. Sauce
$ 3,40 pr. 16 oz. hjemmelavet |$ 4,99 for Green Mountain Gringo-mærketTag en side ud af Slim Shady 's bog og server lidt salsa. Kogning og blanding skaber en dip i restaurantkvalitet, der er bedre end de knuste ting.
10. Pita Chips
$ 0,41 pr. 2 oz. betjener hjemmelavet |$ 0,90 for Stacy's mærkeOpskriften på pitabrød er ikke alt for forskellig fra tortillachips. Du skal bare belægge med olie og krydderier og bage. Ikke mere spildte pitas, ikke mere spildte kontanter på de pakkede ting!
11. Tortilla Chips
$ 0,31 pr. 12 chips hjemmelavet |$ 0,57 for Tostitos-mærketKøb ikke tasken i familiestørrelse! Genbrug gamle tortillas a ved let sprøjtning med olie og bagning. Mens tortillaer gør det, anbefaler vi de hjemmelavede nedenfor.
12. Tortillaer
$ 0,13 pr. Tortilla hjemmelavet |$ 0,30 for Mission-mærketDisse hæfteklammer er faktisk et stykke kage at lave. Du skal blot kombinere mel, bagepulver, olie, salt og mælk - ingen skræmmende gær! Udskift fuldkornsmel til tilsat fiber og en rigere struktur. Borte glutenfri? Disse kan også laves med majsmel.
13. Yoghurt
$ 0,43 pr. 8 oz. hjemmelavet |$ 1,00 for Stonyfield Farm-mærketDet er et mirakel! Det er muligt at omdanne 1/2 kop yoghurt til 2 liter bare ved at tilsætte mælk. Okay, så der er lidt mere ved processen end bare at røre dem sammen, men DIY yoghurt sparer en smuk krone og giver et friskere slutprodukt, der er let at føle sig godt til!
becca kufrin tatovering
14. Frugtsnacks
$ 0,63 pr. Pakke hjemmelavet |$ 1,00 for Annies hjemmelavede mærkeHjemmelavet frugt snacks eller & ldquo; frugt læder & rdquo; er en stjæle, selv når du køber frugten fra købmanden. Men hvis det er midt på sommeren og det frugttræbare fortsætter med at produceremere er frugtlæder en fantastisk og praktisk fri måde at bevare det på. Tilsæt bare citron, sukker og krydderier (som faktisk er valgfri!).
Frokost
15. Nut Butters
$ 0,29 pr. 2 spiseskefulde hjemmelavet |$ 0,87 for Justin's mærkeDet & rsquo; s jordnøddesmør og gelétid ! Hjemmelavede nøddebuttere fjerner behovet for skøre konserveringsmidler og fedt- og saltindhold. Slib bare disse nødder op for enhver tænkelig række nøddesmør!
16. Brød
$ 0,40 for 2 skiver hjemmelavet |$ 0,55 for Arnold-mærketDet er ikke altid let at skelne, hvilke brød der maskerer sig som sundhedsfødevarer, og hvilke der faktisk er gode for dig. Men at lave brød derhjemme hjælper med at rydde op, da det er let at kontrollere ingredienserne. Da friskbagte sorter ikke indeholder konserveringsmidler, skal du huske at spise inden for en uge eller fryse for længere opbevaring.
17. Marmelade og gelé
$ 3,04 pr. 8 oz. krukke hjemmelavet |$ 4,00 for Sarabeths køkkenmærkeJa, det er muligt at fremstille marmelade og geléi mikrobølgeovnen. Helt seriøst. Alt, hvad der kræves, er noget frossen frugt, citron, pektin og sukker. Husk bare: dette bevarer ikke marmeladen, som ægte konservering gør, så spiser den op inden for få uger.
18. Suppe
$ 0,90 pr. 1 1/2 kop hjemmelavet |$ 3,00 for Amys mærkeSpring overpotentiel trussel om BPAi de dåse ting ved at piske en stor gryde med suppe derhjemme. Kombiner eventuelle grøntsager, bouillon (tjek hvordan man laver det fra bunden nedenfor), pasta og restkød, du har ved hånden. Frys i portioner med en servering for let afrimning!
19. Chili
$ 2,77 pr. 1 1/2 kophjemmelavet|$ 3,01 for Amy & rsquo; s mærkeDåse chili kan være alvorligt skuffende. Kontroller i stedet krydderi, kødtype og det samlede fedt- og natriumindhold, men lav det selv. Vores chokolade med buffalo kalkun er overraskende sund og et sjovt twist på den traditionelle version. Gå billigere (og kødfri!) Ved at bruge et udvalg af bønner i stedet for kalkunen.
20. Bagte bønner
$ 0,31 for1/3kop hjemmelavet |$ 0,32 forBush & rsquo; s originale mærkeBagte bønner er en op- varmning af hjerte og mave, der ikke behøver at være ultra-tung eller sukkerholdig. Stick med tørre bønner, melasse og bare et par urter og krydderier for at holde det billigt og sundt.
21. Frosne Burritos
1,81 $ pr. Burrito hjemmelavet |$ 2,99 pr. Burrito til Amys mærkeTro det eller ej, det er muligt at efterligne den klæbrige godhed ved en fryseburrit derhjemme. Fyld simpelthen en hjemmelavet tortilla med ost, ristede grøntsager og kødrester, pakk ind i folie, frys og genopvarm! Dette er især godt for dem med allergi eller intolerance!
22. Salatdressing
$ 0,35 pr. 2 spsk hjemmelavet|$ 0,45 for Annie's Naturals-mærkeDenne er en Greatist-favorit: smid lidt olivenolie og balsamico eddike i en næsten tom sennepskrukke og ryste. Det kommer ud af de sidste dråber smag fra sennep og fungerer som en simpel opbevaringsbeholder til bandagen. For ikke at nævne det er billigt.
23. Croutoner
$ 0,11 per portion hjemmelavet |$ 0,20 for Olivia & rsquo; s Croutons-mærkeDisse salat toppers ernotorisk farligda de typisk er lavet med raffinerede korn og masser af olie. I stedet gør det selv for skyldfri tilføjet knas.
Aftensmad
24. bouillon
$ 1,21 pr. Kvartal hjemmelavet |$ 3,99 for Imagine brandLager og bouillon ser ud som en af de ting, som kun fancy-pants kokke laver, men de er faktisk super nemme og en fantastisk måde at bruge ting, der allerede er på hånden. Den grundlæggende opskrift er vand, knogler eller slagtekroppe, grøntsager og krydderier. (Krydderierne er faktisk valgfri. Teknisk set bouillon er krydret mens lager kun er en tom skifer.)
25. Marinara Sauce
$ 0,50 pr. 1/2 kop hjemmelavet |$ 0,62 for Classico-mærketPastasauce er en lækker ogluskede måde at tilføje grøntsager påtil et måltid, så hvorfor nøjes med de købte ting? Det tager kun et par minutter med aktiv forberedelse for at få de grundlæggende ingredienser sammen, så alt hvad du skal gøre er at lade det simre.
sort læbestift på sort hud
26. Pesto
$ 0,64 pr. 2 spiseskefulde hjemmelavet |0,78 $ for Buitoni-mærketDen sprøde, grønne smag af pesto er bedst, når den er lavet med ultra frisk basilikum. Butikskøbte mærker har tendens til at kompensere med masser af olie og salt. Når denne basilikumplante vokser så hurtigt som en ukrudt, tag et par håndfulde og kombiner med et strejf af olivenolie, ost, pinjekerner og hvidløg. Hvis basilikum er uden for sæsonen, skal du bruge det i sæsonen greener som grønkål eller spinat.
27. Pasta
$ 0,34 pr. 1/4 lb. servering hjemmelavet |$ 0,62 for Bionaturae-mærketDet er bare æg, mel, olie og salt, og alligevel har folk en tendens til at vige tilbage fra at lave deres egen pasta. At gøre det derhjemme gør det nemt at kontrollere, hvordansund og fuld hvedefyldtdet endelige produkt er.
28. Fyldt pasta
$ 0,50 pr. 1 kop servering hjemmelavet |$ 2,15 for Buitoni-mærketMed den lagre frisklavet pastadej og ricotta i køleskabet er det let at smide noget hjemmelavet ravioli sammen. Kombiner ricotta med sauteret spinat til hurtig og let sund middag. Endnu bedre, fyldt pasta kan rulles i hånden og er langt lettere at skære end spaghetti.
29. Mos kartofler
$ 0,76 pr. 3/4 kop serveringhjemmelavet|$ 2,50 for butiksforberedte kartoflerMos noget blomkål op i stedet for at kaste ned på kartofler eller tilberedte kartoffelmos. Vi sværger, at det smager det samme! Kan ikke begå helt blomkål? Gå halv blomkål, halv kartofler. Og prøv at holde det let på smør og mælk.
30. Ristet kylling
$ 1,40 pr. 1/4 kylling hjemmelavet |$ 2,50 for købt rotisseriekyllingSikker på, det tager noget tid, men lad dig ikke skræmme af ideen om at riste en hel fugl. At gøre det derhjemme eliminerer alt det bouillon-injicerede, uudtalelige-kemisk-snørede ting, der kommer forkogt.
31. Brødsmuler
$ 0,11 pr. 1/4 kop hjemmelavet |$ 0,27 for brandfremskridtUsædvanlige brødkrummer er ultra nemme at lave. Mal kun et par skiver brød og skål. Til smagede krummer tilsættes tørrede urter. Brug fuldkornsbrød til tilsat fiber og B-vitaminer.
32. Ketchup
$ 2,04 pr. 16 ounce hjemmelavet |$ 2,39 for Heinz-mærketDu har sandsynligvis de nødvendige ingredienser til at lave ketchup derhjemme, men vender dig stadig til sorten med høj fruktose. Denne version er især billig, hvis du har krydderierne, og det er helt værd at undgå tilsætningsstoffer (og imponere de middagsgæster!).
33. Pommes frites
$ 0,72 pr. 1/2 kop servering hjemmelavet |$ 0,92 for Cascadian Farm-mærketSøde kartoffelfries er dybest set de nye Micky D & rsquo; s, og dette er en trend, vi anbefaler alle at komme ind på. Skær simpelthen nogle søde kartofler op, kast med olie, salt og krydderier og bages til sprød. Der er ingen stegning involveret, og kartoflerne er praktisk talt de eneste omkostninger.
34. Grillsås
$ 0,05 pr. Spiseskefuld hjemmelavet |$ 0,07 for KC Masterpiece-mærketKomfort mad er sjældent sund, men DIY grill sauce kan være svaret på skrotning af unødvendigt sukker og salt. Den magiske ingrediens? Kaffe. Vi siger, at $ 0,01 er værd at vide, hvordan man udtaler alle ingredienserne!
35. Pizza Dough
$ 0,98 pr. 12 ″ pizzadej hjemmelavet |$ 2,00 for købt frisk dejDet er tid til at blive italiensk! Den førende måde at føle sig som en BAMF i køkkenet er at kaste rundt pizzadej. Ved at gøre det til hele hvede reduceres omkostningerne ved de emballerede ting, og sig det med os, & ldquo; Giver os kontrol over ingredienserne. & Rdquo;
Dessert
36. Cookies
$ 0,32 pr. 2 cookies hjemmelavet |$ 0,36 for Tate & rsquo; s Bake Shop-mærkeVi laver hjemmelavede cookies bare for den fantastiske lugt, så vi kommer tilFortæredem er en temmelig fantastisk bonus. Tilføjerbananoghavregryni blandingen gør disse cookies praktisk talt til en superfood selv.
37. Is
$ 2,43 pr. Pint hjemmelavet |$ 4,19 for Ben & Jerry's brandHvem elsker ikke at have en lille is ved hånden til at dyppe ned i nu og da? Pisk op et stort parti (intet behov for en ismaskine) og personaliser det med de ønskede smag eller tilføjelser. Selvfølgelig flere af disse frosne godbidder er frugtbaserede, hvilket gør dem til en endnu sundere mulighed i vores bog!
38. Is sandwich
$ 0,52 pr. Hjemmelavet sandwich|$ 1,08 for Skinny Cow-mærketSandwich sammen to små, sundere hjemmelavede kager (ovenfra!) Og en klat hjemmelavet is og frys. Det giver en en-serverings overbærenhed uden fristelsen til at bulldoze gennem hele en halvliter is. Derudover undgår du tilsætningsstoffer og kunstige sødestoffer, der findes i mærker med lavt fedtindhold, reduceret sukker.
39. Brownies
$ 0,35 pr. Brownie hjemmelavet |$ 1,25 for butiksforberedte browniesJa, det er muligt at lave lækre brownies uden noget mel. Den overraskende stand i? Sorte bønner, som tilføjer fiber og protein . Dette er særligt godt for dem medcøliaki, som ellers muligvis skal betale store kontanter for at få en melfri opskrift.
40. budding
$ 0,60 pr. Kop hjemmelavet |$ 0,82 for Jell-O-mærketSpænd dine sikkerhedsseler, børn! Vi laver budding medavocado.Bare bland med mælk og honning. Det er muligvis ikke billigere end en puddin & rsquo; kop, men vi lader den glide, fordi, helvede,det er avocado!
Drikkevarer
41. Smoothies
$ 1,14 pr. Kop hjemmelavet |$ 1,37 for Naked brandSpring de vandige smoothiedrikke over. De kan pakkes med sukker oggå glip afpå en masse af frugterne & rsquo; fordele. Bland spinat, yoghurt, is, appelsin, banan, jordbær og næsten enhver anden frugt til en grøn smoothie uden tilsat sukker. Og sammenlignet med den $ 7 grønne smoothie i juice-baren er det faktisk en aftale!
42. Mousserende vand
0,25 $ pr. Liter til SodaStream |$ 1,19 for Polen Spring brandFlaskevand er en nem måde at skylle penge ned i afløbet, mens det også spilder masser af plastflasker. I stedet rig op en kulsyrestation at tilføje bobler til rent, lækkert vand—intet ekstra sukker eller natrium.
43. Drikkemixere
1,31 $ pr. Kop hjemmelavet |$ 1,25 for Mr. & Mrs. T & rsquo; s mærkeSæt margarita-blandingen ned! Men ikke nødvendigt at gå margarita-mindre. Bliv bare mindre sukkerholdigdrikke mixeremed frisk juice og honningvand i stedet for simpel sirup eller pakkede blandinger.
44. Limonade
$ 0,58 pr. Kop hjemmelavet |$ 0,75 for Santa Cruz-mærketDer er ikke noget mere forfriskende end denne sommerklassiker, men det kan ofte pakkes med sukker. Nix pulveriserede blandinger eller drikkevarer på flaske og rør vand, citronsaft, mynte og bare et strejf af honning sammen.
45. Aromatiseret vand
$ 0,37 prliter hjemmelavet |$ 1,19 for Polen Spring brandFor at skabe smagsinfunderet vand skal du blot sætte vand i en kande og tilføje skiver citron, lime, appelsin, mynte eller andre skivede frugter. Lad det sidde i en time eller så længe du har fået det, og sil derefter frugten af for en snavsfri drink.Bemærk: Priser pr. Portion for hjemmelavede versioner blev bestemt ved at tilføje den almindelige pris for den del af hver ingrediens, der blev brugt i opskriften, og dividere med antallet af portioner. Hvor & ldquo; hjemmelavet & rdquo; link nævner flere opskrifter, et gennemsnit blev brugt.
